Közeleg a 2020 július elseje! Miben érint ez Téged?
Szerző: webes-szamlazo.hu, 2020-04-03 Update: 2020-04-03 17:18:47
Eddig a 100 ezer forintos vagy afeletti ÁFA tartalommal kiállított számlákat kellett küldeni. Mostantól (2020 július 1 után) minden számlát látni akar a NAV, amit adóalanynak azaz Magyarországon bejegyzett vállalkozásnak állítottál ki.
Ha számlázó programot használsz elvileg egyszerű a dolgod. Írd meg a számlát úgy mint eddig bármikor, a program beküldi helyetted. 2018 óta csak olyan számlázó programot lehet forgalomba hozni amelyik ezt a funkciót, a NAV Online Számla beküldést tartalmazza.
Mi van ha kézi számlát használsz?
Ha nem számlázó programmal számlázol, akkor is küldeni kell a számla adatait! Ekkor bejelentkezel a NAV Online Számla felületére és ott Te magad manuálisan felrögzíted a számlaadatokat. Erre a számla kiállításától számított 4 nap áll rendelkezésedre. Havonta 1-5 számla esetében ez is járható út. Mikor lehet ennek létjogosultsága? Olvasd el az erről szóló cikkünket: Így használhatod tovább a kézi számlatömböt július 1 után
Mi történik ha nem küldöd be a számlát?
Ha számlázó programot használsz akkor nincs választási lehetőséged, a program tudni fogja, hogy cégnek számláztál és küldeni fogja a számlát.
Ha kézi számlázol és nem küldöd be a számlád adatait, akkor az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 220. § alapján meghatározott bírságra számíthatsz ami így szól:
220. § [Általános bírságszabály]
(1) Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, az adóhatóság az e törvényben, adókötelezettséget előíró törvényben, illetve e törvények felhatalmazásán alapuló más jogszabályban megállapított kötelezettségnek a megszegése miatt a természetes személy adózót kettőszázezer forintig, nem természetes személy adózót ötszázezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja.
(2) A kötelezettség megszegésének minősül a kötelezettség hibás, hiányos, valótlan adattartalommal történő, vagy késedelmes teljesítése, illetve teljesítésének elmulasztása.
(3) A késedelem esetén nincs helye mulasztási bírság megállapításának, ha az adózó a kötelezettség teljesítése mellett késedelmét annak igazolásával menti ki, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.
Tehát az van, hogy figyelj oda a kézi számlák beküldésére vagy használj számlázó programot.
Honnan tudja a számlázó program, hogy cégnek adtam el?
Mivel az Online Számla adatszolgáltatás kötelező eleme cég esetében az adószám, ezért minden cégnek kiállított számla esetében az adószámot fel kell tüntetni. Ez korábban nem így volt. A kisértékű számlát a vásárló cég adószámának feltüntetése nélkül is ki lehetett állítani. Ez a jövőben értelemszerűen már nem működik.
Ha a program látja, hogy adószám van a számlán azt küldeni fogja. De mi van ha nem írod rá az adószámot egy számlára?
Sok számlázó program ilyenkor nem küldi a számlát és kész, a felelősség az adózóé. Van olyan program amelyik egy felugró ablakban figyelmezett arra, hogy a számla nem lesz beküldve. Mi a webes-számlázónál szerettük volna minimálisra csökkenteni a veszélyét annak, hogy egy számla amiatt ne kerüljön fel a NAV-hoz mert valaki elfelejtette az adószámot ráírni, ezért a számlázási folyamatot úgy alakítottuk ki, hogy számlaírás első lépéseként ki kell választani, hogy cégnek vagy magányszemélynek számlázol (egyébként a NAV saját számlázója is ezt az eljárást követi). Természetesen ha céget választottál és nem írtad be az adószámot akkor erre a program figyelmeztet.
A beküldés folyamata nagyvonalakban ennyi:
- megírod a számlát
- a számla mentésekor automatikusan a program beküldi az adatokat
- a program lekérdezi a beküldés sikerességét
- a sikeres / sikertelen adatszolgáltatásról értesíti a felhasználót
Miért lehet sikertelen a beküldés?
Az Online Számla rendszer használatához internet kapcsolat szükséges! Ez alapvető. Ha nincs internet kapcsolatod vagy a beküldés folyamatában megszakad az internet akkor a beküldés nem fog megvalósulni.
Ha a NAV rendszere éppen nem elérhető valamilyen hiba vagy karbantartás miatt, akkor sem fog bekerülni a számla. A NAV rendszerének pillanatnyi elérhetőségét a számlázó programunkban is ellenőrizheted.
Ha az általad használt számlázó program hiba miatt nem küldi be a számlát az is okozhat gondot.
Szerencsére ezekre az esetekre fel lehet készülni! Mi a Webes-Számlázót úgy alakítottuk ki, hogy a jogszabályokat figyelembe véve, a NAV specifikációit követve minimalizáljuk annak az esélyét, hogy programhiba miatt ne kerüljön beküldésre a számlád. Ezt naprakész fejlesztéssel, sok teszteléssel és folyamatos monitoring rendszerrel támogatjuk. Erről bővebben az Így ellenőrizd, hogy a számlád bekerült-e a NAV-hoz című cikkünkben olvashatsz.
2018 óta, mióta elindult a NAV Online Számlaadat szolgáltatás nem volt egyetlen számla sem a rendszerünkben ami ne lett volna beküldve programhiba miatt!
A NAV 2.0-nak van egy nagyon hasznos funkciója. Nem csak azt lehet lekérdezni, hogy mit küldtél be, hanem azt is, hogy mások mit küldtek be úgy, hogy a vásárlónál a Te adószámodat tüntették fel. Azaz lekérdezhetővé válik az összes bejövő számlád! Így azt is megtudhatod, hogy a pertnereid akiktől Te vásárolsz szabályszerűen járnak-e el. Miért fontos ez? Mert a jövőben csak olyan számla tehető be a könyvelésbe, amely az Online Számla rendszerben is szerepel!
Ha egy partnered számlát állít ki neked, de nem találod a bejövő számlák között, jelezni tudod felé a problémát. Az is előfordulhat, hogy olyan számlát találsz, ahol vásárlóként Te vagy feltüntetve azonban a nem Te vásároltad. Ez akkor lehet, ha a számla kiállítója tévesen a Te adószámodat tüntette fel egy számlán vagy egy alkalmazottad úgy vásárolt a cégedre, hogy arról Te nem tudsz.
Ezért hasznos ha rendszeres időközönként ellenőrzöd a bejövő számlák listáját a NAV Online Száma rendszerében, vagy ezt nálunk megteheted a számlázó programban is.
Mások ezeket olvasták még:
Céglogó a számlán, ahogy máshol nem láttad még | Alapvető felhasználói igény, hogy legyen a számlán céglogó. Mi van ha több céglogót használsz? Akár [...]
Kategória: Számlázó program
Számlázó program használatának bejelentése | Már egy jó ideje, 2014. október 1-től érvényben van az az NGM rendelet amely értelmében minden cég k [...]
Kategória: Szabályozást érintő
PTGSZLAH Pénztárgép helyett számla! Mire jó ez? | Egy gyönyörű NAV-os betűszó, amit csak azok ismernek akik már kapcsolatba kerültek vele valaha. Ha p [...]
Kategória: Szabályozást érintő